Ew-trans S.C. G. Rozbiórki i wyburzenia budynków, roboty ziemne.

Warszawa
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rozbiórka budynku – krok po kroku

Autor: Usługi Transportowe Ew-trans S.C. G. Drążkiewicz P. Balczyński, publikacja: 2022-11-18

Często rozbiórka budynku wydaje się dużym wyzwaniem, dlatego też postanowiliśmy w poniższym artykule uporządkować wszystkie sprawy związane z formalnościami związanymi z wyburzeniem obiektu oraz samymi robotami wyburzeniowymi.

Wyburzenie i rozbiórka obiektu specjalistycznym sprzętem

Od czego zacząć?

W większości przypadków wyburzenie obiektu budowlanego wymaga uzyskania odpowiedniej decyzji administracyjnej lub zgłoszenia, co wiąże się oczywiście z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. W kolejnym etapie następuje wyburzenie obiektu i utylizacja odpadów porozbiórkowych. Kolejnym krokiem będzie wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej celem usunięcia wyburzonego budynku z map oraz ewidencji budynków. Czy wydaje się to skomplikowane, czy nie, pozostawiam do Państwa oceny.

Obowiązki prawne

Przed przystąpieniem do robót wyburzeniowych inwestor ma obowiązek dokonania zgłoszenia rozbiórki lub uzyskania decyzji administracyjnej zezwalającej na wyburzenie danego obiektu. Z pewnością zastanawiają się Państwo, kiedy należy tylko zgłosić budynek, a kiedy należy uzyskać decyzję administracyjną?

Zgłoszenie rozbiórki budynku obejmuje obiekty do 8 metrów wysokości, zlokalizowane w odległości nie mniej niż połowa wysokości tegoż budynku od granicy działki, które nie podlegają ochronie konserwatora zabytków lub nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Wówczas do zgłoszenia należy dołączyć: zgodę właściciela obiektu na rozbiórkę, pełnomocnictwo, szkic usytuowania obiektu, opis zakresu i sposobu wykonywanych robót wyburzeniowych, opis zabezpieczenia ludzi i mienia, opłatę skarbową. W ciągu 21 dni od momentu złożenia kompletnej dokumentacji urząd ma czas na zgłoszenie zastrzeżeń lub sprzeciwu do zgłoszenia. Jeśli jednak po upływie tego terminu nie otrzymamy żadnego powiadomienia, należy przyjąć, że urząd wyraził milczącą zgodę na wyburzenie obiektu.

Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę wymagane jest w przypadku pozostałych obiektów budowlanych, które nie podlegają kryteriom zgłoszenia, czyli budynki powyżej 8 metrów wysokości, obiekty zlokalizowane blisko granicy działki itp. W tym przypadku należy do wniosku załączyć następujące dokumenty: zgodę właściciela obiektu, szkic usytuowania obiektu budowlanego, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, projekt rozbiórki obiektu, uzgodnienia, opinie i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów – nie dotyczy to uzgodnień i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Urząd ma oficjalnie 65 dni na wydanie decyzji na rozbiórkę. W tym przypadku podczas prac rozbiórkowych konieczne jest objęcie robót nadzorem kierownika budowy z właściwymi uprawnieniami, który będzie prowadził również dziennik rozbiórki. Zarówno w przypadku zgłoszenia rozbiórki, jak i uzyskania pozwolenia na rozbiórkę właściwymi urzędami do rozpatrywania tego typu spraw są: starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie, urzędy dzielnicowe m.st. Warszawy, urzędy miast na prawach powiatu.

Zgłoszenie terminu rozpoczęcia robót we właściwym inspektoracie nadzoru budowlanego jest obowiązkowe w przypadku inwestycji, dla których był wymóg uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. W zgłoszeniu należy wskazać termin rozpoczęcia robót oraz kierownika budowy nadzorującego prace.

Roboty wyburzeniowe

Po załatwieniu wszelkich formalności należy przejść do kolejnego etapu, jakim są roboty wyburzeniowe. Tak jak wcześniej wspomniano, w przypadku inwestycji, dla których było wymagane uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę, niezbędne jest zatrudnienie kierownika budowy, który będzie nadzorował prace. W kolejnym etapie należy wybrać wyspecjalizowaną firmę wyburzeniową, która zajmie się wyburzeniem obiektu, segregacją, wywozem i utylizacją odpadów porozbiórkowych, uporządkowaniem terenu po prowadzonych robotach. Na rynku jest obecnie bardzo dużo firm specjalizujących się w rozbiórkach obiektów budowlanych. Jednak na co zwrócić uwagę, wybierając firmę wyburzeniową (poza kosztami)?

Doświadczenie – to bardzo ważna kwestia, gdyż rozbiórka budynku to skomplikowany i niebezpieczny proces, dlatego, aby uniknąć problemów w przyszłości, należy wybrać firmę, która zajmuje się tego typu zadaniami.

Ubezpieczenie – bezpiecznym sposobem jest wybór firm, które posiadają ubezpieczenie OC od prowadzonej działalności. Wówczas w momencie wypadku, uszkodzenia, szkód itp. będzie możliwość pokrycia kosztów naprawy z polisy ubezpieczeniowej.

Odpowiednie zezwolenia – bardzo istotne jest, aby sprawdzić, czy firma, której zlecamy wyburzenie budynku, posiada uprawnienia, a także zezwolenia na transport odpadów oraz zezwolenie na gospodarowanie odpadami. Wówczas mamy większą pewność, że odpady porozbiórkowe będą legalnie zagospodarowane i nie trafią na dzikie wysypisko śmieci.

Wyposażenie firmy – najbardziej sprawdzone i rzetelne są firmy, które posiadają własny sprzęt oraz zatrudniają własnych pracowników. Dlatego warto zainteresować się, czy firma posiada odpowiedni sprzęt wyburzeniowy, samochody itp.

Kompleksowość usług – jak wspomniano powyżej, cały proces wyburzenia budynku – od załatwienia formalności po wyburzenie – jest bardzo pracochłonny i dość skomplikowany. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zlecić prac firmie, która zajmie się naszą inwestycją kompleksowo. Wbrew pozorom koszty są porównywalne, ale biorąc pod uwagę poświęcony czas i wygodę, wydaje się to racjonalnym rozwiązaniem. Istnieją firmy wyburzeniowe, które załatwiają za klienta wszystkie formalności, wyburzają obiekty pod nadzorem kierownika budowy, utylizują odpady, a nawet wykonują geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Na koniec klient otrzymuje kompletną dokumentację oraz uporządkowany teren po wykonanej rozbiórce. Warto poszukać takich rozwiązań na rynku.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Po zakończeniu robót wyburzeniowych należy zlecić prace geodezyjne w celu aktualizacji map geodezyjnych oraz wykreślenia budynku z ewidencji budynków.

Po dokonaniu aktualizacji w geodezji proces wyburzenia budynku należy uznać za zakończony.

Wyburzenia - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 51 030 Specjalistów od Wyburzeń i Rozbiórek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wyburzeniach i rozbiórkach